Co je potence homeopatického léku?
30. září 2024
Síla neboli potence homeopatických léků
Při běžném hovoru se mým známým došlo na to, že bere na nějakou drobnost homeopatický lék.
Lék mu byl doporučen v lékárně, nebyl to sofistikovaný předpis, spíš lék první volby, bez většího upřesnění bych doporučila totéž.
U výběru síly - tedy potence léku, jde o číslo za názvem léku, mě však zarazilo jeho vysvětlení, které dostal v lékárně,
cituji “ beru ten nejsilnější 9CH “.
Z hlediska homeopatického použití a ředění potence 9CH se řadí mezi nízké potence, tedy slabé léky. Takový lék je předepsán tak, aby se opakoval častěji a jeho působení bude krátkodobé a více povrchní. Často se stane, že po nějaké době se progres v léčbě zastavuje a je potřeba silnějšího léku, který léčbu dokončí.
Z hlediska ředění, jde o méně naředěný lék, tedy původní vstupní surovina použitá k výrobě bude jaksi více přítomna. Tedy z úrovně fyzikální, můžeme to tak chápat, že lék je silnější, protože je více materiální než vyšší potence. Čím je homeopatický lék více naředěný, tím je silnější, jeho účinek je hlubší a dlouhodobější, vstupní surovina již není přítomna díky ředění hmotně vůbec. Proto můžeme používat v homeopatii i silně naředěné jedy. Toto je zásadní a zcela opačné než u klasických léků, jak je běžně známe.
Shrnutí potencí
5, 9 CH - nízké potence, slabé léky
15, 30 CH - střední potence, střední léky
200, 1000, 10 000 CH - vysoké potence, silné léky
Nízké potence se předepisují opakovaně, jejich účinek je povrchní a často rychle mizí, používají se více u fyzických potíží a u starých lidí, kde je nízká vitalita, mohou se brát dlouhodobě.
Střední potence se též mohou předepisovat opakovaně, ale v rozhodně delších intervalech, účinnost může být vidět jak na fyzické, tak na psychické rovině, předepisují se u dětí a vitálních jedinců.
Vysoké potence předepisujeme na fyzické, ale hlavně na psychické potíže, podávají se jednorázově, nebo v rozložené jedné dávce, u silně vitálních jedinců, nebo vysoce akutních případů a hlavně u konstitučního předpisu.
Předpis potencí je samozřejmě složitější, záleží také na konkrétních lécích a případech, kde mohou být přímo doporučená potence u jednotlivých potíží.
Dlouhodobá práce s lékem a určování potencí při léčbě patří do rukou zkušeného homeopata, ne lékárníka, pokud tedy není lékárník i praktikující homeopat. Může se pak jednoduše stát, že i dobře vybraný lék nebude fungovat, protože nebyla dobře určena potence léku a lék nemá sílu na to, aby případ posunul. Pak už často sklouzávají lidé k prohlášení, že to nefunguje.
Co znamení označení CH?
C - jde o stovkové ředění
H - postup při ředění, metoda dle Samuela Hahnemanna, zakladatele metody
Jak získáme potenci 1CH?
1 díl vstupní suroviny ( je uvedena v názvu léku ) a 99 dílů vody, naředíme a protřepeme.
Jak získáme 2 CH silný lék?
Z 1CH vezmeme 1 díl a přidáme 99 dílů čisté vody atd.