O homeopatických lécích

1. září 2016

Samotná účinná látka v homeopatickém léku je vysoce zředěná (potencovaná) a během ředění opakovaně protřepávaná (dynamizovaná). Jak již latinský název monokomponent prozrazuje, jedná se většinou o výchozí látky rostlinného nebo minerálního původu, ale homeopatika se vyrábí i z hadích a hmyzích jedů, hormonů, schránek živočichů, atp. Účinná látka se po naředění nanáší nejčastěji na granule (drobné kuličky), které jsou složené ze sacharózy a laktózy. Toto je nejrozšířenější a nejpraktičtější léková forma u monokomponentních homeopatik, ale v zahraničí je můžete sehnat i jako kapky (alkoholový roztok).

Polykomponentní homeopatické léky mohou být prodávány ve formě granulí, tablet, kapek, sirupů, nosních sprejů nebo čípků. K zevnímu ošetření se zase používají homeopatické masti. Granule, tablety a kapky není vhodné užívat bezprostředně před jídlem a pitím nebo těsně po něm. Doporučován je časový odstup od jídla cca 15-20 minut. U kojenců a malých dětí se homeopatický lék rozpouští v malém množství čisté (neperlivé) vody. Dítěti se podává buď po lžičkách, nebo dítě vodu s lékem postupně upíjí.

Homeopatické léky se rozdělují na monokomponentní a polykomponentní

Monokomponenty (monokomponentní neboli jednosložkové homeopatické přípravky) se vyrábějí vždy na základě jediné účinné látky a jsou označeny zpravidla jejím latinským názvem - např. homeopatikum Arnica montana je lék vyrobený z rostliny Prha chlumní,Ricinus communis je lék ze Skočce obecného apod.