Proč si spolu nerozumí káva a homeopatický lék?

19. listopadu 2024

Proč si spolu nerozumí káva a homeopatický lék?
Jaká jsou antidota účinku homeopatického léku?

Pokaždé když doporučím homeopatický lék upozorňuji, že může nastat v průběhu léčby zastavení  účinku léku po požití mentolu, kofeinu a kafru.

Jak je to možné a jaké jsou důkazy?
Homeopatie je stará přes 200 let a po celou dobu je metodou, která se opírá především o konkrétní zkušenost uživatelů. Máme tedy jen vypozorováno, že u některých lidí dochází po požití třeba nápoje s lístky máty nebo jen vypití kávy ke zhoršení stavu.

Příkladem může být léčba úzkosti, kdy slečna po jednorázové dávce léku byla po několik měsíců bez velkých potíží. Po užití již zmíněného míchaného nápoje s lístky máty se do hodiny dostavuje úzkost.

Proto je nutné, hlavně při předpisech, kdy pacient užije silný lék v jednorázové dávce, aby nekonzumoval zmíněné rizikové látky.

Jiná situace nastane při podávání slabších homeopatických léků, kdy se několikrát za den podání léku opakuje. V takovém případě, pokud by došlo k užití např. kávy se po dalším podání homeopatik jejich účinek obnoví. Při opakované podávání tedy není užiti těchto látek tak rizikové.

Také od uživatelů homeopatických léků víme, že ne všichni na zmíněné látky reagují stejně.
Někdy si popíjí kávu po celou dobu užívání homeopatik a není nijak dotčen jejím účinkem a stejné je to s mentolem. Toto mají vyzkoušené především homeopati sami na sobě. Protože ale nevíme, kdo přesně má jaký sklon reagovat a na co, je dobré se obecně konzumaci vyhnout.

Pro ty, co by přes to chtěli experimentovat bych ještě dodala, že jako nejrizikovější z mojí zkušenosti se jeví kafr, pak mentol a nakonec kofein.
Kafr ( latinsky camphor ) se v homeopatii užívá také jako universální antidotum. Po zpracování do homeopatického léku s ním lze ukončit léčbu po podání jiného silného homeopatického léku, která se nevyvíjí dobře.
Stejně by to mělo fungovat i se surovým kafrem. Ve své praxi jsem ho zatím nepoužila.

Kafr jinak bežně najdete v chladivých mastech a gelech na svaly, v inhalačních tyčinkách do nosu, v Tygří masti..
Mentol je obsažen v zubních pastách, ústních vodách, žvýkačkách, čajích, míchaných nápojích..
Kofein najdete klasicky v kávě, kolových a energetických nápojích, v některých lécích - třeba na bolest hlavy..

Jak pracovat se závislostí na kofeinu?

Ano, pro některé lidi je obtížné vzdát se ranní kávy. Pokud to tak máte, musíte si uvědomit, že jste spadli do závislosti - tedy “kofeinismu”. Nejde o nebezpečnou závislost, ale přesto tu je. Můžete tedy zkusit kávu nahradit zeleným čajem nebo kakaem, nebo tím co máte rádi. I čaj dokáže zmínit únavu a nakopnout vás, jen to trvá déle. Pokud jde o složení čaje, zdroje uvádějí obsah kofeinu, ale nikdo mi zatím ještě nehlásil zhoršení po čaji. Může to být tím, že je biochemicky kofein jinak vázaný a neovlivňuje zásadně účinky homeopatických léků. Toto je ale jen moje úvaha a reakce lidí mohou být silně individuální.

Závislost na kávě je nejhorší první týden a po měsíci si na ní nevzpomenete.