Ucpané slzné kanálky

12. května 2019

Záněty slzných kanálků u dětí

( inflammation lachrimal ducts, canals )


jde o neprůchodnost „rourky“ mezi okem a slzným váčkem
Příčinou může být v dětském věku vrozené zúžení kanálku nebo infekce – zánět spojivek 
( conjunctivitis - konjunktivitida tedy růžové oko ), kdy se nahromadí v kanálku hnis.
Onemocnění se projevuje slzením většinou jednoho oka, kanálky obou očí jsou propojené, pokud je jeden ucpaný, druhým vytékají všechny tekutiny. Tak se stane, že u zdravého oka vytéká žluto-zelený hnis, který může svědit a zapáchat.
U novorozenců se doporučuje průplach kanálku nebo u bakteriálního zánětu antibiotická mast aplikovaná s masáží kanálků pro jejich uvolnění.

Pokud není stav vašeho dítěte akutní, lze doporučit několik homeopatických léků na uvolnění kanálku:


Silicea: lék č.1 u novorozenců, bývá přítomen hnis a citlivost na chlad 
Pulsatilla: také lék na záněty spojivek, zelený výtok z očí, slzení a svědění, dítě má rádo kontakt a pochování, pláče, ale snadno se utěší, zhoršení teplem a přehřátím, lepší studeným obkladem
Petroleum: v kombinace s kožními potížemi, hlavně suchostí a prasklinami v koutcích, také šupinatá a suchá kůže okolo očí
Natrium muriaticum: slzení – někdy pálivé, slabost očních svalů, otok víček, při tlaku na váček odchází hlenohnis, pálení očí.
Též v případech slzení bez zánětlivého procesu při zúžení kanálku. Citlivost na sluneční světlo a zhoršení při větrném počasí.
Calcarea carbonica: citlivost na světlo, slzné kanálky uzavřené po pobytu v chladu též slzení z čerstvého vzduchu, svědění a otok víček, neostré vidění
Fluoricum acidum: prudké svědění vnitřního koutku, tvorba slzné píštěle
Stannum metalicum: oční obtíže v kombinaci se slabostí a vyčerpáním zvláště po onemocnění průdušek a plic
 

Zde je pouze několik léků, které vám mohou pomoci, je jich však daleko více.

Pokud je příčinou zánět spojivek, je nutné podávat homeopatické léky na tento konkrétní problém. Symptomy celého oka mohou být jiné než při neprůchodném kanálku, např. barva oka – Pink Eye atd. Některé léky se svým účinkem překrývají, fungují i u zánětu spojivky, kanálku, váčku i žlázky, ne však všechny, proto je dobré mít vyšetření od lékaře.

 

Homeopatické léky vždy podávejte do pusy, ideálně 2-3 kuličky léku naředěné v 1 dcl čisté vody. Kápněte několik kapek do pusinky, 3-5 x denně. Každý den použijte novou vodu a lék.
Takto aplikujte cca 7-10 dní, zlepšení by mělo být patrné do několika dnů.
Všechny léky použijte v potenci 30 CH nebo 30 C, dle značení konkrétního výrobce.
 

Dobré je očko pravidelně čistit a masírovat pro uvolnění a zvětšení prostoru kanálku.

 

Přeji všem hezké jaro
Gábina K.